Statistics & Post-Season Awards

Click on the link below to download the Stats PDFs:

2018-19 FINAL Sunflower League Stat Leaders

 

All-Sunflower League

(Official All-SFL teams by Coaches)

First Team

SARAH BETH GUELDNER, SR, OLATHE NORTHWEST (PLAYER OF THE YEAR)

Makenna Winemiller, Sr, Olathe East

LeLe Love, Jr, Olathe North

Dani Winslow, Jr, Olathe South

Chisom Ajekwu, Sr, Lawrence

Second Team

Caely Kesten, Jr. Lawrence Free State

Molly Kaemmer, Jr, Olathe East

Hannah Black, Sr, Shawnee Mission Northwest

Kierra Prim, Jr, Shawnee Mission West

Le’Yanna McGinnis, Sr, Olathe North

Third Team

Shannon Clarke, So, Lawrence Free State

Bailey Collar, So, Olathe West

DD Collier-Williams, Sr, Shawnee Mission Northwest

Ragan Halliday, Fr, Olathe South

Kennedy Taylor, So, Shawnee Mission Northwest

Jordan Yowell, Sr, Shawnee Mission East

 

Honorable Mention

Sam Lawrence, Haley Hippe (Free State)

Sofia Seimon (Gardner Edgerton)

Hannah Stewart, Ozi Ajekwu, Sammy Williams (Lawrence)

Gracie Davis, Jillian Weishaar (Olathe East)

Sanie Copeland (Olathe North)

Mary Reiber (Olathe Northwest)

Caroline Harshbarger (Olathe South)

Kenzie Hart, Michelle Anderson (Olathe West)

Camryn Gossick, Kathleen Stanley, Reese Althouse (Shawnee Mission East)

Rachel Seibold (Shawnee Mission Northwest)

Merideth Bunker, Abby Gerber, Lacy Whitcomb (Shawnee Mission South)

Taedyn Gray (Shawnee Mission West)

All-Sunflower League

(voted only by TOTO & the OZ; not Coaches or Official All-SFL teams)

First Team

Sarah Beth Gueldner, Sr, Olathe Northwest 

Makenna Winemiller, Sr, Olathe East

LeLe Love, Jr, Olathe North

Dani Winslow, Jr, Olathe South

Chisom Ajekwu, Sr, Lawrence

Second Team

1 Bailey Collar, So, Olathe West

2 Kierra Prim, Jr, Shawnee Mission West

3 Hannah Black, Sr, Shawnee Mission Northwest

4 Shannon Clarke, So, Lawrence Free State

5 Le’Yanna McGinnis, Sr, Olathe North

Third Team

1 Kenzie Hart, So, Olathe West

2 Sania Copeland, Fr, Olathe North

3 Caely Kesten, Jr, Lawrence Free State

4 Molly Kaemmer, Jr, Olathe East

5 Kennedy Taylor, So, Shawnee Mission Northwest

 

All-Class Teams

Senior

1 Sarah Beth Gueldner, Olathe Northwest

2 Makenna Winemiller, Olathe East

3 Hannah Black, Shawnee Mission Northwest

4 Le’Yanna McGinnis, Olathe North

5 Chisom Ojekwu, Lawrence

Junior

1 Caely Kesten, Lawrence Free State

2 Kierra Prim, Shawnee Mission West

3 Dani Winslow, Olathe South

4 LeLe Love, Olathe North

5 Molly Kaemmer, Olathe East

Sophomore

1 Bailey Collar, Olathe West

2 Kenzie Hart, Olathe West

3 Shannon Clarke, Lawrence Free State

4 Kennedy Taylor, Shawnee Mission Northwest

5 Sarah Bingham, Shawnee Mission East

Freshman

1 Sania Copeland, Olathe North

2 Raegan Halliday, Olathe South

3 Regan Ponzer, Olathe South

4 Ashlyn Alloway, Olathe North

5 Taedyn Gray, Shawnee Mission West

Sunflower Smack Show

Covering all things related to Sunflower League Girls Basketball in Kansas

sunflowersmack@gmail.com